Ve sklenících botanické zahrady se pěstuje velké množství tropických a subtropických druhů rostlin. Méně významné druhy jsou postupně nahrazovány druhy významnějšími. Kromě běžně pěstovaných rostlin patří do sbírek botanické zahrady mnoho dalších zajímavých rostlin. Jsou to například orchideje, broméliovité rostliny (mezi ně řadíme epifytní tilandsie), palmy, kaktusy a jiné sukulentní rostliny. Rozšiřuje se i sbírka masožravých rostlin. Všechny tyto sbírky se stále doplňují.
Rozmanitost květů ve sklenících závisí na roční době. V zimě kvete mnoho orchidejí a na ostatních rostlinách se květy vyskytují méně, od jara do podzimu rostliny rozkvétají neustále. Krásné svými květy jsou především tropické mučenky (Passiflora sp.), jejichž květ kvete zpravidla jen pár hodin, maximálně jeden den. Naštěstí mučenky rozkvétají průběžně a někdy se můžeme setkat i s několika desítkami květů najednou. Velký a tvarově zajímavý květ má mexická liána podražec (Aristolochia grandiflora). V zimním období vedle orchidejí kvete i letitá kamélie (Camellia sinensis) a překrásná 90 let stará tlustice (Crassula ovata) nazývaná též stromem života. Ve své domovině dosahuje výšky až 2,5 m. Kvete drobnými bílými kvítky v zimním období. Tlustice pochází z jižní Afriky, kde roste přibližně 300 podobných druhů.
Kamélie, neboli čajovník, je rostlinou pocházející z jihovýchodní Asie. V současné době se čajovníky pěstují v tropických a subtropických oblastech všech světadílů. Čajovníky mohou dosáhnout výšky až 15 m, ale při pěstování na plantážích se řezem udržují na výšku přibližně1,2 m. Pěstují se pro listy, jejichž hlavní účinnou látkou je alkaloid kofein. Při sklizni se nesbírají samotné listy, ale terminální části výhonů zvané fleše, které mají vrcholový pupen, a 1 – 3 listy rostoucí pod ním.
Banánovníky (Musa sp.) patří mezi užitkové rostliny. Přibližně 30 druhů pochází původně z jihovýchodní Asie. Banánovníky jsou víceleté nebo vytrvalé byliny dosahující výšky až 10 m. Mají nepravý kmen, který vyrůstá z velkého podzemního oddenku a vlastně se skládá z rozšířených pochev spirálovitě sestavených listů. Čepel listu je 2 – 5 m dlouhá a maximálně 0,8 m široká. V době reprodukční zralosti prorůstá z oddenku středem nepravého kmene klasovité květenství. Je až 2 m dlouhé, zpočátku vzpřímené a později se sklání k zemi. V květenství jsou květy uspořádány ve šroubovici v dvouřadých přeslenech. Nejprve jsou v prvních 5 až 15 přeslenech plodné květy (funkčně samičí), následují oboupohlavné sterilní květy a celé květenství ukončuje až 150 květů samčích. Vždy dvě příčné řady květů jsou kryté listeny růžové až fialové barvy. Plodem je bobule různého tvaru a velikosti. Plod planě rostoucích druhů obsahuje až 100 semen velikosti až 5 mm. Semeno má velmi tvrdé osemení. Plody ovocných a zeleninových banánovníků se rozmnožují téměř výhradně partenokarpicky a jsou zpravidla bezsemenné. Jejich tvar je většinou podlouhlý, mírně zahnutý.
Banánovníky ovocné obsahují 19 – 25 % sacharidů, škrob je zastoupen jen 3 – 7 %. Tyto plody se konzumují čerstvé, kompotují se, kandují a suší. Zeleninové banánovníky mají pro místní obyvatele často větší význam, než ovocné druhy, i když jsou jejich plody v čerstvém stavu nejedlé. Obsahují až 31 % sacharidů a až 74 % škrobu. Používají se nezralé plody, které se vaří nebo pečou a teprve po této úpravě se loupají.
Nerozvinutá (apikální) část samčích květů se v tropech používá na saláty nebo jako příloha k jídlu. Z oddenků se získává škrob k výrobě těstovin. Květy i plody slouží v místním lékařství. Listy jsou krycím a balícím materiálem.
Některé druhy mají též textilní využití. Například Musa basjoo je zdrojem vlákna, z něhož se v Japonsku dělají lodní plachty. Vlákna Musa perrieri jsou vhodná k výrobě lan a pletení košíků. Musa textilis (nazývaný manilské konopí) nachází široké uplatnění v textilním průmyslu. Vlákno je odolné proti sladké i slané vodě, proto se používá i do podmořských kabelů.
Zázvorovník lékařský pochází pravděpodobně z Indie. Dnes se hojně pěstuje především v Číně, Japonsku, na Jamaice a v západní Africe. Úzké rákosovité listy dosahují až3 m. Pod povrchem se vytvářejí robustní zploštělé oddenky, které se často suší, poté melou a používají se jako aromatické koření typické svou vůní.
Maniok jedlý je vytrvalá bylina až keř. Pochází z Brazílie, která je také jeho největším producentem. Hojně se též pěstuje v Asii a Africe. Rostlina vytváří jedlé hlízy, které mohou dosáhnout váhy i přes 10 kg (průměrně 2 kg).
Mezi vzácnosti botanické zahrady patří welwitschie podivuhodná (Welwitschia mirabilis), která roste v pouštích Angoly a Namibie. V oblastech jejího výskytu prší zpravidla pouze jednou za několik let, takže tato rostlina přijímá především vzdušnou vlhkost, která je do oblasti pouště zanesena větrem od moře. Welwitschie se dožívá věku až 3 000 let. Listy jí průběžně přirůstají (každoročně o 8 – 15 cm) a od konce neustále zasychají. V dospělosti má tato rostlina až několik metrů dlouhé plazivé listy. Jedná se o rostlinu s nejstaršími listy na světě.
Další velkou vzácností je wolemie vznešená (Wollemia nobilis). Patří k nejvzácnějším dřevinám na světě. Byla objevena teprve v roce 1994 Davidem Noblem, pracovníkem Správy Národních parků v Novém Jižním Walesu 200 km západně od Sydney v dešťové roklině uvnitř 500 000 hektarové plochy Národního parku Wollemi v pohoří Blue Mountains. Jedná se o jednu z nejstarších dřevin na světě. Wolemie patří k 200 milionů let staré čeledi blahočetovité (araukariovité). Je to dřevina z období dinosaurů. Wolemie je příbuzná nám dobře známé araukárii, neboli blahočetu. Wolemie byla známá pouze z fosílií a považovala se za dávno vyhynulou.
Wolemie vznešená patří mezi jehličnany a ve volné přírodě jich roste pouze na jednom místě méně než 100 kusů. Místo nálezu je přísně tajeno, zná ho pouze několik lidí. Při vstupu vědců do míst, kde wolemie roste, se dbá zvláštní opatrnosti a vše prochází důkladnou desinfekcí. Stačí jediná choroba nebo požár a wolemie může v přírodě úplně vyhynout. Od roku 2006 byla dána v rámci záchranného programu do volného prodeje a licenční poplatky za prodej wolemií slouží na záchranu této vzácné dřeviny a dalších silně ohrožených druhů. Vzhledem k tomu, že wolemie snáší teploty maximálně do –5°C, nemůže být pěstována celoročně venku.